DESPRE SECTORUL SOCIAL AL ARHIEPISCOPIEI BUCURESTILOR

Alte site-uri

Pagina vizitatorilor

Date despre infiintare

Sectorul Social al Arhiepisopiei Bucurestilor a fost infiintat in anul 1997, ca urmare a Hotararii Sfantului Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane care a urmarit prin aceasta realizarea unei activitati coerente de asisitenta sociala in parohii si institutii ale statului. Prin revigorarea sistemului de asistenta sociala si misiune pastorala in institutii al statului, sectorul social si-a facut simtita prezenta din ce in ce mai mult in social. Activitatea se desfasoara in cadrul a doua compartimente: inspectoratul de asistenta sociala si cel de asistenta religioasa in unitatile bugetare. Activitatea sociala este desfasurata de asistentii sociali angajati iar activitatea misionara este sustinuta de preotii misionari incadrati in cadrul sectorului.

Un proiect de sine al Centrului Eparhial este centrul medico-social Casa Barnabas care include cantina sociala, centru pentru adolescenti si loc de intalnire pentru persoanele varstnice. Seara se organizeaza atelierul de pictura pe sticla, alte activitati recreative. Se pregatesc zilele onomastice ale beneficiarilor, excursii si pelerinaje, seri de teatru.

Sectorul Social Caritate este coordonat de Prea Fericirea Sa, Prea Fericitul Parinte Patriarh Teoctist, sprijinit de:

Prea Sfintitul Episcop Vicar Varsanufie Prahoveanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Bucurestilor

Mihnea Susan, Consilier Social

Pr. Nicolae Puscas, Inspector asistenta religioasa

Pr. Nicolae Fieraru, Inspector asistenta sociala

Manager Proiecte

Strategia Compartimentului

Sectorul Social urmareste prin serviciile oferite alinarea suferintei acelor membrii ai bisericii care trec la un moment al vietii printr-o stare de criza.

Arhiepiscopia Bucurestilor - Sectorul Social-Caritate